RODZINNY SUV – CZYM POWINIEN SIĘ CHARAKTERYZOWAĆ?
Wiemy już, z czego wynika przewaga SUV-a nad rodzinnym autem z nadwoziem kombi, ale spróbujmy bardziej wgryźć się w temat i lepiej poznać i zrozumieć, co czyni z SUV-ów marki Ford auta godne zainteresowania rodzin.
Wysoki poziom bezpieczeństwa – niezbędne systemy
Wszystkie SUV-y marki Ford są tworzone z myślą o jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa biernego i czynnego. Świadczy o tym już sama konstrukcja nadwozia wykorzystująca niezwykle sztywną klatkę przedziału pasażerskiego. Nic tu nie zostawiono przypadkowi, stal konstrukcyjna o różnej twardości pozwala efektywnie zaprojektować strefy kontrolowanego zgniotu pochłaniające energię uderzenia i chroniące pasażerów, a zaawansowana konstrukcja foteli w połączeniu z licznymi dodatkowymi systemami bezpieczeństwa daje gwarancję na to, że w razie, gdy dojdzie do kolizji, obrażenia będą znacznie niższe, albo nie będzie ich wcale.
Jednak to co najważniejsze, jeśli chodzi o nowoczesny samochód rodzinny, jakim jest SUV Forda, to cała paleta rozwiązań, które chronią nas nie tylko w razie kolizji, ale przede wszystkim pozwalają jej w znacznym stopniu zapobiec. Przykłady? Proszę bardzo:
- System monitorowania ciśnienia opon (TPMS) – zgodzicie się, że opony mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróży. Prawidłowa konstrukcja, odpowiedni bieżnik, właściwy typ i przede wszystkim optymalne ciśnienie, dostosowane do obciążenia pojazdu to kluczowe czynniki, o które powinniśmy zadbać przed każdą rodzinną podróżą. Ford wspiera nas systemem, który natychmiastowo powiadomi kierowcę o jakiejkolwiek utracie ciśnienia, w którymkolwiek z kół. Pozwala to nam odpowiednio zareagować.
- Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) – rozwiązanie stosowane w każdym modelu marki Ford, pozwala zachować stabilność pojazdu i kontrolę nad utrzymywanym kierunkiem niemal w każdej sytuacji drogowej. System dokonuje automatycznej korekty toru jazdy, kontroluje ruch każdego koła, dbając o równomierne rozłożenie momentu obrotowego na napędzane koła i przeciwdziałając niepożądanym zachowaniom auta podczas np. pokonywania zakrętów, ruszania, czy awaryjnego hamowania.
- System wspomagający hamowanie awaryjne (EBA) - w sytuacji, kiedy hamowanie przed przeszkodą nie jest wystarczająco mocne, asystent hamowania awaryjnego maksymalizuje moc hamowania, aby zatrzymać pojazd w bezpiecznej odległości lub w razie nieuniknionej kolizji zmniejszyć prędkość uderzenia i jego następstwa. Badania pokazują, że wielu kierowców w sytuacji awaryjnej niedostatecznie mocno naciska pedał hamulca. System EBA temu przeciwdziała, uwalniając pełny potencjał układu hamulcowego oraz skracając drogę hamowania, przy jednoczesnym (dzięki systemowi ABS) stałym zachowaniu kontroli nad kierunkiem, w którym porusza się pojazd.
- Liczne systemy asysty i przeciwdziałania kolizji. Każdy rodzinny SUV Forda ma wiele rozwiązań proaktywnie przeciwdziałających kolizjom. Przykładem może być Active City Stop, który pozwala na zredukowanie siły uderzenia lub całkowite uniknięcie kolizji podczas jazdy w korkach ulicznych i z niską prędkością (do 50 km/h). Oprócz tego na pokładzie nowych SUV-ów Forda mamy też funkcje wykrywania pieszych i rowerzystów.
- Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa podróży są takie rozwiązania jak tempomat adaptacyjny (regulacja prędkości do zadanej wysokości z uwzględnieniem szybkości pojazdów poprzedzających, działający aż do całkowitego zatrzymania), rozpoznawanie znaków drogowych, aktywne utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, asystent pasa ruchu przeciwdziałający niezamierzonemu zjechaniu z drogi, asystent obserwacji martwego pola (chroni przed zderzeniem z autem znajdującym się na sąsiednim pasie ruchu i znajdującym się w martwej strefie obserwacji lusterek bocznych), czy liczne rozwiązania wspomagające manewrowanie i parkowanie (czujniki parkowania, kamery cofania, kamery dookolnej obserwacji z dynamicznymi liniami skrętu itp.)
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat systemów bezpieczeństwa, w jakie wyposażono każde duże auto rodzinne Forda, zachęcamy Was do zapoznania się z innym naszym wpisem.
KOMFORT NA CO DZIEŃ I W DŁUGICH TRASACH
Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne, ale przecież rodzinnego SUV-a wybieramy również dlatego, że zapewnia on komfortowe warunki podróży całej rodzinie. Aktualna oferta SUV-ów Forda to modele gwarantujące przestronność kabiny pasażerskiej, łatwe w obsłudze rozwiązania multimedialne, szeroki zakres regulacji foteli, a – w niektórych modelach – także tak komfortowe rozwiązania, jak masaże w fotelach. Nie zapominajmy też o funkcjach przydatnych w chłodniejsze miesiące. Pakiet zimowy, w jaki możemy wyposażyć każdy samochód rodzinny Forda typu SUV, to nie tylko klimatyzacja i ogrzewanie kabiny, ale również podgrzewana kierownica, podgrzewane fotele (w wybranych modelach, także w drugim rzędzie), podgrzewane lusterka boczne czy podgrzewana przednia szyba, która pozwoli znacznie szybciej uporać się ze szronem w mroźne dni.
Warto też podkreślić bardzo intuicyjną obsługę pokładowego systemu multimedialnego Ford SYNC dostępnego na pokładzie każdego SUV-a amerykańskiej marki. To nie tylko kwestia komfortu, łatwe parowanie smartfona, odtwarzanie ulubionej muzyki (szczególnie warto wypróbować opcjonalny system audio marki Bang&Olufsen dostępny w SUV-ach Forda – zapewniamy, że spodoba się Wam to brzmienie) czy łatwe odnajdowanie stacji ładowania lub stacji benzynowych w systemie nawigacyjnym, ale też – ponownie – bezpieczeństwo. System Ford SYNC ma funkcję automatycznego wzywania pomocy w razie niebezpieczeństwa. To bardzo cenna funkcja.
Dzięki aplikacji FordPass i systemowi FordPass Connect nie musicie też tracić kontaktu z pojazdem, gdy z niego wysiądziecie. Dzięki temu rozwiązaniu za pomocą smartfona z łatwością sprawdzicie, czy Wasze auto rodzinne jest zaryglowane, szyby zamknięte, skontrolujecie stan baterii (w hybrydach plug-in i modelach elektrycznych), zaplanujecie ładowanie pojazdu, a także zlokalizujecie pojazd pozostawiony „gdzieś” na parkingu przed centrum handlowym. W dłuższych trasach kierowcę wspomagają nie tylko wspomniane wcześniej systemy, takie jak adaptacyjny tempomat z utrzymaniem pasa ruchu i rozpoznawaniem znaków drogowych, ale też funkcja analizująca nasz styl jazdy i wykrywająca zmęczenie. Nie bagatelizujmy jej znaczenia! Zmęczeni kierowcy powodują więcej wypadków. Podróż z rodziną powinna być przyjemnością. Gdy system pokładowy auta zaleci Ci przerwę w podróży, skorzystaj z tej rady, a cała podróż będzie mniej wyczerpująca i na pewno będzie miłym wspomnieniem rodzinnej wyprawy.
NAJLEPSZE AUTO RODZINNE? PAKOWNE I FUNKCJONALNE
Wygoda wygodą, ale w aucie rodzinnym dobrze byłoby się też bez wyrzeczeń spakować. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że spakujecie się do potężnego Forda Explorera (imponujące 635 litrów pojemności bagażnika), ale czy znacznie mniejszy Ford Puma to też samochód rodzinny? Zdecydowanie tak, bo zawiera rozwiązania unikalne w swoim segmencie. Przykłady? Zajrzyjcie do bagażnika Pumy, który sam w sobie imponuje pojemnością (nawet do 456 litrów!). Tam, pod ruchomą podłogą znajdziecie duży, aż 80-litrowy schowek MegaBox. Myślicie „cóż, kolejny schowek, co za różnica?”. No to spróbujcie spakować w bagażniku jakiegokolwiek innego auta segmentu B wysoką na ponad metr roślinę doniczkową, pionowo, bez rozkładania foteli. Da się? Tak – w Fordzie Puma z Megaboxem. Na dodatek schowek ten ma odpływ wody, dzięki czemu łatwo go – dosłownie – opłukać. Zabłocone dziecięce kalosze? Sprzęt po grzybobraniu czy wędkowaniu? Resztki ziemi po doniczkowych kwiatach? To nie jest problem.