NAJLEPSZY, CZYLI JAKI? POZNAJ ZALETY NADWOZIA TYPU SUV I DOWIEDZ SIĘ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE SUV-A. JAKIE ZALETY MA NADWOZIE TYPU SUV?

3 LISTOPADA, 2022

Zgodnie z tegorocznymi danymi JATO Dynamics już niemal co drugi samochód kupowany i rejestrowany w Unii Europejskiej jest SUV-em lub crossoverem. Zgodnie z opublikowanymi statystykami rynkowymi, udział tej kategorii pojazdów w ogólnej puli wszystkich nowych aut zarejestrowanych na terenie UE w całym 2021 roku przekroczył 45,5 proc. To nie tylko bardzo wysoki udział bezwzględny w rynku, ale też kolejny dowód na to, że popularność SUV-ów i crossoverów wciąż rośnie. Analogiczne wskaźniki udziału rynkowego dla SUV-ów i crossoverów w latach 2019 i 2020 wynosiły odpowiednio 38,2 proc. oraz 40,3 proc.

Wzrost popularności aut z nadwoziem typu SUV nie powinien jednak być zaskoczeniem. Samochody te łączą w sobie zalety aut miejskich z funkcjonalnością zastrzeżoną dawniej tylko do aut terenowych. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom SUV-ów, by dokonać świadomego wyboru modelu w pełni odpowiadającego naszym potrzebom.

Explorer

KILKA SŁÓW O HISTORII SUV-A

Skrót SUV, rozwijany w anglojęzyczny zwrot „Sport Utility Vehicle” oznaczający „samochód sportowo-użytkowy”, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Tak Amerykanie zaczęli określać samochody terenowe, które na tle innych modeli zdolnych do jazdy po bezdrożach, były zauważalnie bardziej komfortowo wyposażone. Pomysł polegał na tym, by oprócz kompetencji wozu do jazdy po bezdrożach, auto zapewniało kierowcy i pasażerom wysoki komfort podróży. Za pierwszego SUV-a uznaje się model Jeep Wagoneer, którego produkcję rozpoczęto w 1962 roku. Po latach okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Oczywiście dzisiejsze SUV-y nie mają wiele wspólnego z tymi pierwszymi, lepiej wyposażonymi terenówkami, które jednak konstrukcyjnie, wciąż były surowymi, zbudowanymi na ramie autami. Współczesne SUV-y to pojazdy na pierwszym miejscu stawiające na wygodę i komfort podróży, ale nie pozbawione możliwości jazdy po gorszych drogach, jak i bezdrożach. Dziś segment SUV-ów, najpopularniejszy wśród jakichkolwiek innych segmentów w Europie, oferuje potencjalnym klientom niezwykle szeroką gamę modeli, które zaspokajają bardzo szeroki zakres potrzeb. Doskonałym tego przykładem jest oferta marki Ford, w której znajdziemy zarówno potężnego, luksusowego i mocnego SUV-a jakim jest Ford Explorer, nieco mniejszy, ale również przestronny i funkcjonalny model Ford Kuga, czy najmniejszy, ale zaawansowany technologicznie i wyróżniony przez rynek (najlepszy crossover 2020 roku według brytyjskiego magazynu Top Gear) Ford Puma. Wszechstronna oferta pozwala uwypuklić najważniejsze zalety samochodów typu SUV.

Ford Kuga Hybrid

ZALETY NADWOZIA TYPU SUV

SUV-y łączą w swojej formie wiele zalet, pochodzących zarówno z dużych aut terenowych, jak i z typowo miejskich hatchbacków czy też sedanów pokonujących długie dystanse na trasach szybkiego ruchu. Wysoki i duży SUV zapewnia kierowcy nie tylko pewność prowadzenia i poczucie bezpieczeństwa, ale jest również dobrym samochodem na drogi podmiejskie, których jakość jest zwykle zauważalnie gorsza niż głównych szlaków. Liczne wybrzuszenia, nierówności, dziury to przeszkody, które w przypadku samochodów z nisko zawieszonym nadwoziem mogą powodować problemy, w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia auta. W przypadku wysoko zawieszonego SUV-a z odpowiednio zestrojonym zawieszeniem, a często również z napędem 4x4, tego typu przeszkody, powszechne na podmiejskich drogach, nie stanowią żadnego problemu.

Kolejną zaletą wynikającą bezpośrednio z wysokości nadwozia SUV-ów jest pozycja za kierownicą oraz łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie. Wygodę zajmowania miejsca w pojeździe docenią nie tylko seniorzy, czy po prostu osoby ceniące sobie komfort jazdy, ale również rodzice, którzy dzięki temu wygodniej mogą umieszczać w samochodzie foteliki dla dzieci i sadzać w nich bezpiecznie swoje pociechy. Wysoka pozycja za kierownicą SUV-a to nie tylko wyższy komfort, ale również większe poczucie bezpieczeństwa. Nie jest ono zresztą wyłącznie subiektywne, bo patrząc na aktualną ofertę SUV-ów Forda, modeli takich jak Explorer, Kuga, Puma, czy w pełni elektryczny Mustang Mach-E. Wszystkie one bez wyjątku uzyskały maksymalne, pięciogwiazdkowe noty w testach bezpieczeństwa prowadzonych przez organizację Euro NCAP.

Ford Mustang Mach-E

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ KUPUJĄC SUV-A?

O ile w zasadzie każdy SUV oferuje podwyższoną pozycję za kierownicą i wynikające z tego zalety, takie jak lepsza widoczność czy większe poczucie bezpieczeństwa, to już pomiędzy poszczególnymi modelami istnieje szereg różnic, na które warto zwrócić uwagę dokonując wyboru konkretnego modelu.

Popularność SUV-ów wynika nie tylko z ich uniwersalności, ale również zróżnicowania w ramach tego obszernego segmentu pojazdów. Doskonałym tego przykładem są zalety poszczególnych modeli SUV-ów marki Ford. Różne rozmiary nadwozia, zróżnicowane odmiany silnikowe, szeroki wybór wersji wyposażenia – wszystko to pozwala nam perfekcyjnie dobrać konkretny model względem naszych wymagań. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom.

Ford Explorer, to największy, oferowany w Europie SUV Forda. Auto nie tylko bardzo duże (ponad 5 metrów długości nadwozia) z dużym rozstawem osi (przekraczającym 3 metry), ale też ponadprzeciętnie komfortowe, świetnie wyposażone i oferowane z bardzo mocnym, a jednocześnie oszczędnym, zdolnym do zeroemisyjnej jazdy napędem hybrydowym plug-in. Napęd Forda Explorera łączy potężny, sześciocylindrowy, trzylitrowy, turbodoładowany silnik benzynowy z niezwykle responsywnym i doskonale efektywnym silnikiem elektrycznym. W rezultacie otrzymujemy auto dysponujące imponującą mocą 457 KM i monstrualnym wręcz momentem obrotowym wynoszącym aż 825 Nm. Jednocześnie tak mocny samochód jest w stanie pokonywać codzienne, krótkie, miejskie trasy (do 44 km wg WLTP) bez zużycia choćby kropli paliwa, wystarczy, że będziemy pamiętać o doładowaniu akumulatora trakcyjnego w domowym garażu. Potężny, bardzo mocny SUV, z napędem na wszystkie koła, oferujący zalety zarówno podczas komfortowego pokonywania dłuższych tras najlepszymi drogami, jak też zdolny do operowania również w trudniejszym terenie, bez konieczności godzenia się na jakiekolwiek niewygody. Trójstrefowa automatyczna klimatyzacja, skórzana, perforowana tapicerka z wentylacją i podgrzewaniem siedzisk, masaże, kapitalnie grający system audio Bang&Olufsen, bogata asysta kierowcy i do siedmiu miejsc pasażerskich w kabinie. To esencja amerykańskiego SUV-a przystosowanego do europejskich dróg.

W przypadku, gdy nie wymagają auta, dużego auta siedmioosobowego i chcielibyśmy mieć szerszy zakres dostępnych jednostek napędowych, odpowiedzią może być kompaktowy Ford Kuga, jeden z największych modeli wśród SUV-ów segmentu C aktualnie oferowanych na rynku. W rezultacie, choć Kuga jest oczywiście mniejszym autem od Forda Explorera, to zapewnia przestronność w pełni godną rodzinnego, funkcjonalnego, pięciomiejscowego SUV-a. Samochód ten oferowany jest z szeroką gamą jednostek napędowych do wyboru, od odmian spalinowych z układem miękkiej-hybrydy zwiększającej efektywność silnika spalinowego (dostępne zarówno wersje benzynowe, jak i wysokoprężne), poprzez napędy hybrydowe, aż do układu napędowego typu hybryda plug-in umożliwiającego pokonywanie krótszych, codziennych odcinków bez jakichkolwiek emisji, wyłącznie na silniku elektrycznym. Bogaty wybór dotyczy również odmian wyposażenia tego modelu, których mamy aż pięć, co pozwala wybrać auto w pełni dopasowane do naszych potrzeb.

Ford Puma

Klienci oczekujący niedużego, zwrotnego, eleganckiego samochodu o odważnej linii stylistycznej, przeznaczonego głównie do miejskiej dżungli, ale oferującego też spore możliwości w dłuższych trasach powinny bliżej poznać model Ford Puma. Ten crossover cieszy się w Europie olbrzymią popularnością. Auto zostało wyróżnione tytułem „Crossover roku 2020” wg magazynu Top Gear. Model ten docenili zresztą nie tylko dziennikarze, ale też klienci. Puma to bestseller w gamie modeli amerykańskiej marki, najchętniej kupowany model Forda w Europie. Takie wyniki nie biorą się znikąd, lecz wynikają z zalet tego wozu. Puma to konstrukcja nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też pojazd przemyślany pod względem maksymalizacji jego użyteczności. Pomysły takie jak np. duży schowek MegaBox pod podłogą bagażnika, możliwość różnego ustawienia ruchomej podłogi przestrzeni bagażowej (również prawie pionowo!), pozwalają uzyskać potencjał przewozowy tego  modelu znacznie wyprzedzający konkurencję z segmentu B-SUV. Ford Puma to nie tylko ponadprzeciętna funkcjonalność połączona z atrakcyjnym wzornictwem nadwozia i wyposażeniem, ale też nowoczesny, efektywny napęd EcoBoost Hybrid, który umiejętnie łączy responsywność i dynamikę z niewielkim zużyciem paliwa.

Nie istnieje idealne auto, bo nasze potrzeby i wymagania kształtowane przez nasze życie są różne. Jednak właśnie zróżnicowanie funkcji, rozmiarów, gamy silnikowej i wyposażenia jakie znajdziemy w ofercie marki Ford, stanowią idealną odpowiedź na różne potrzeby klientów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: